Sivil Toplumdan

Gençliğin Gözüyle Göç ve Mültecilik Politika Öneri Belgesi açıklandı

Stratejik Kalkınma Derneği (SKADER) ve Harran Üniversitesi Göç Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜGÖÇ) koordinasyonunda hayata geçirilen “Mülteci ve Göçmen Adaptasyonunu Kolaylaştırmak, Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı Hakkında Farkındalığı Artırma” projesi kapsamında ‘Gençliğin Gözüyle Göç ve Mültecilik Politika Öneri Belgesi’ yayınlandı.

Projenin seminer ve çalıştaylarında gençliğin gözüyle göç, sığınmacılık ve mültecilik konularında gençlerin ürettikleri öneri belgesi kamuoyuna açıklandı.

Belgede, dil, eğitim, çalışma yaşamı, sağlık, sosyal uyum, kayıt, vatandaşlık, dışlanma, sosyal projelere dair mültecilerle ilgili adım atılması gereken öneriler yer alıyor.

Rapordan Öneriler

 • Sığınmacılar ve yerel halkın karşılıklı uyum içerisinde bir arada yaşama pratiklerini güçlendirmek için yeni projeler üretilmelidir. Bu anlamda sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, sanayi odaları, kamu kurum ve kuruluşları, meslek örgütleri arasında bir stratejik ortaklık oluşturularak bu kurumların işbirliği içerisinde hareket etmeleri sağlanmalıdır.
 • Tüm sosyal ağlarda ve medyada göçmenler konusunda empati kurmayı kolaylaştırmak bir arada bulunmayı sağlamak ve mülteciler hakkındaki kalıp yargıları yıkma adına kamu spotları ve reklamları arttırılmalıdır.
 • Kültürel değerler ve yaşam tarzları farklılıklarına yapılan yoğun vurgu yapılarak öne çıkarılması, birlikte yaşamanın önündeki bariyerlerden biri olarak durmaktadır. Bunu aşmak ve grupların birbirlerinin benzer yönlerinin farkında olmaları için, toplumlar arasında paylaşılan değerleri öne çıkaran ortak projeler geliştirmek, festivaller ve seminerler düzenlemek önem taşımaktadır.
 • Bir arada yaşam inşa edebilmek için sosyal projeler planlanıp uygulanmalı göçmen ve yerel halkın karşılıklı uyum adına birlikte gerçekleştirecekleri sosyal alan oluşturulup aktiviteler, kurslar açılmalı.
 • Sosyal farkındalık hakkında bu farkındalığı sağlamak için gerek sosyal medya araçlarını kullanarak ve toplumda birebir ilişki içinde olan kurumların esnafı, muhtarı vb. empati açısından farkındalık yaratmak gereklidir.
 • Üniversiteler bünyesindeki birlikte yaşama kültürünü benimseyen kulüplerin uluslararası öğrenci kulübü maddi ve manevi desteklenmeli.
 • Sığınmacı nüfusunun yoğun olduğu yerler başta olmak üzere, istihdam alanındaki rekabet algısı ve tehdit duygularını azaltmak için ek istihdam olanakların yaratılması gerekir.
 • Gerekli istihdamın sağlanabilmesi açısından göçmenlere mesleki eğitimler verilmeli mesleki okullar açılmalıdır.
 • Temel hizmet alanlarında erişimde yaşanan sıkıntıların önüne geçmek için, sığınmacı nüfusun yoğun olduğu illerde hizmet alanlarındaki hizmetleri için ek finansman vb. kaynak aktarımı sağlanmalıdır.
 • Sığınmacıların uyumunun hızlandırılması için öncelikle toplumda ve iş yaşamında zorunlu olan Türkçe eğitimi ardından da mesleki eğitim verilerek topluma katılımları sağlanmalıdır. Bu konuda, yaş aralıkları belirlenerek ihtiyaca göre dil eğitimi zorunlu kılınmalı, dil kurslarının sayısı arttırılmalı ve kalitesi iyileştirilmeli.
 • Sığınmacıların istihdamında sorunların minimize edilebilmesi için bir taraftan güncel ve ciddi bir bölgesel ve sektörel işgücü analizi yapılması, diğer taraftan da sığınmacıların eğitim ve meslek vasıflarının ortaya çıkarılması için mevcut kayıtların sağlıklı bir biçimde detaylandırılarak yenilenmesi gerekmektedir.
 • Her iki taraf için de ticari ve ekonomik alanda düzenlenmeler yapılmalı göçmen ve yerel halkın ortak girişimlerinin devlet tarafından teşvik edici iş alanlarında çalışmalar yapılmalıdır. Nitelikli olan işgücünden yeterlilikleri belgelendirilerek faydalanılması konusunda çalışmalar yapılmalı, eğitimi yetersiz olanlar konusunda ise mesleki eğitim imkânları sağlanmalıdır.
 • Suriyeli göçmenler için yeni istihdam alanları yaratılmalı ve kayıtlı çalıştırılarak istihdam piyasasına etkisinin azaltılmalıdır.
 • Nitelikli sığınmacı işgücünün Türkiye ekonomisine kazandırılması için çalışma izni ve asgari ücretin ötesinde cazip şartlar ve imkânlar oluşturulması gerekmektedir. Suriyelilerin mevcut koşullarda istihdam edilebilmeleri için sektörel-bölgesel analizlerin yapılmalı ve çalışma haklarındaki belirsizlik ortadan kaldırılmalıdır.
 • Göçmenlerin diplomaları yok sayılmamalı denklikleri göz önünde bulundurularak yerel sisteme de uygun bir sınavla kadroları yapılmalıdır.
 • Suriyeli hekimlere işini yapabilme imkânının sağlanması ve sağlık kurumu açabilme yetkisi verilmelidir.
 • Aile hekimi desteği ile göçmenlerin genel sağlık problemleri ile ilgilenen ve ailelere birebir danışmanlık yapabilecek aile hekimi olmalı.
 • Göç süresi kontrol altına alınıp daha sistematikleştirilmeli bununla beraber gelen göçmenlerin girişlerini kayıt altına alarak her 20 aileye bir danışman tayin edilmeli.
 • Gerekli mercilere göçmenlerin yaşadığı sıkıntıları dile getirebilecek ve elçilik sağlayacak siyasi bir temsilcilerinin var olması gereklidir.
 • Psikolojik destek merkezleri kurularak travma sonrası terapi imkanı sağlanmalı.
 • Diğer çalışma verilerinin de desteklediği bir sonuç olarak, kadın ve çocuk sığınmacıların istismara daha açık olduğu ve daha fazla mağdur edildiği gerçeğidir. Bu bakımdan, sığınmacı kimsesiz kadın ve çocuklar için özel bakım evleri açılarak güvenliği sağlanmalı, kadın ve çocukların ticari olarak kullanılmasını engellemek için sıkı bir kontrol ve denetim mekanizması kurulmalı ayrıca çocuk yaşta ve zoraki evliliklerin önüne geçilmelidir.
 • Sığınmacılara dönük yapılacak tüm politikalarda, toplumun, yaş, cinsiyet, eğitim durumu, gelir düzeyi, sosyo-ekonomik yapısı gibi değişkenlerin dikkate alınması ve yaşlı, engelli, kadın, çocuk gibi bazı dezavantajlı sığınmacılara yönelik özel politikaların geliştirilip çeşitlendirilmedir.

Raporun tamamını okumak için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: