Avrupadan

Danimarka mültecileri zorla göndermek için ağır şartlar içeren yasa tasarısı hazırladı

Danimarka Göç ve Uyum Bakanlığı, Geri Gönderme Merkezleri’nde tutulan bin 100 mülteciyi ülkelerine göndermek için ağır şartlar içeren yasa tasarısı hazırladı.

Danimarka Göç ve Uyum Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, bakanlık, mültecilik başvurusu kabul edilmeyen ve geri gönderme merkezlerinde ülkelerine gönderilmeyi bekleyen mülteciler için daha ağır şartlar içeren bir yasa tasarısını parlamentoya sunacak.

Bakanlığın açıkladığı yeni yasa tasarısına göre, ülkelerine gönderilmeyi bekleyen sığınmacıların kimlik tespiti yapılarak cep telefonlarındaki veriler incelenecek.

Bakanlığın açıkladığı 7 maddelik tasarıya göre, geri gönderme merkezine yasalara uygun şekilde mazereti olmadan 3 gün boyunca gelmeyen mültecilerin odaları 1 hafta içinde boşaltılacak.

Yetkililer, mültecilere yönelik alınan kararları elektronik ortamda bildirebilecek. İlk mülteci başvuruları reddedilen mültecilere 20 bin kron (yaklaşık 24 bin 400 lira) para teklif edilerek, yetkililerle evlerine geri dönmeleri için iş birliği yapmaları teklif edilecek.

Geri gönderme merkezlerinde kalan mültecilere sözleşme imzalatılarak, ülkelerine dönmeye zorlanacak. Sözleşmeyi imzalamayan mültecilerin eğitim alma, çalışma, kendi işini kurma hakları kısıtlanacak ve geri gönderme masrafları mülteciye ödetilecek.

Bakanlık, Danimarka’da mülteci başvurusu reddedilen ve ülkesine gönderilmeyi bekleyen bin 100 mülteci olduğunu açıkladı.

Yakın gelecekte parlamentoda oylamaya sunulması beklenen yasa tasarısının, tek partiyle azınlık hükümeti olan Sosyal Demokrat Parti ve sağ partilerin de desteğiyle kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Danimarka, 2016’da aldığı kararla, ülkeye gelen sığınmacıların paralarına, ziynet eşyalarına ve telefonlarına el koymaya başlamıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: