Geçişler

Ege’de 10 ayda 16 bin 869 mültecinin iltica etmesi engellendi

Ege Bölgesi'ndeki şehirlerden düzensiz yollarla Avrupa'ya gitmeye çalışan çalışan 17 bine yakın mülteci, bu yılın ilk 10 aylık döneminde Sahil Güvenlik ekipleri tarafından durduruldu. İlk 10 aylık süreçte hayatını kaybeden mülteci sayısı 37 olurken, sadece 32 göçmen kaçakçısı gözaltına alındı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ege Denizi’nden Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilerle ilgili 1 Ocak-07 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan ‘Düzensiz Göç İstatistikleri Raporu’nu’ yayınladı. Rapora göre; bu yılın ilk 10 aylık döneminde, 16 bin 869 mülteci iltica etmeye çalışırken yakalandı.

Geçişlerin en yoğun olduğu zaman ise Ocak, Şubat ve Mart ayları oldu. Ege Denizi’nden Yunanistan adalarına lastik bot, fiber, yelkenli tekne ile ulaşmaya çalışılan 501 ayrı geçişte toplam 37 mülteci yaşamını yitirdiği, 32 göçmen kaçakçısı ise yakalandı.

Düzensiz geçişlerin, İzmir’in Çeşme ve Dikili, Muğla’nın Marmaris, Datça ve Fethiye, Aydın’ın Didim ve Kuşadası ilçeleri ile Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yoğunlaştığı görüldü.

Yine Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın verilerine göre 2019 yılında 44 bin 50 mülteci geçiş yapmaya çalışırken engellendi ve 30 mülteci ise geçişler esnasında hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: