Haberler

İstanbul’a ulaşmaya çalışan mülteciler Diyarbakır Otogarında kötü şartlarda bekliyor

Afganistan’dan İran’a, oradan Türkiye’ye geçen mülteciler, Diyarbakır Otogarında kötü şartlarda yaşam mücadelesi veriyor.

Afganistan’da yıllardır devam eden savaş ve ekonomik istikrarsızlık nedeniyle birçok mülteci, İran üzerinden Türkiye’ye geliyor. 150-200 kişilik gruplarla sınırı geçmeye çalışan mülteciler, geçiş güzergahlarında çoğu zaman her iki ülkenin askerleri tarafından darbedilerek geri gönderiliyor. Mülteciler bu nedenle sınırı aşmak için insan kaçakçılarına yöneliyor. İnsan kaçakçılarına 300 ila bin dolar arasında ücret ödendiğini söyleyen mülteciler, Türkiye sınırından geçtikten sonra yolculuklarının büyük bir bölümünü otostop çekerek ya da yürüyerek tamamlıyor. Ağrı ve Van üzerinden Diyarbakır’a geldikten sonra Şehirlerarası Otobüs Terminalinin bahçesinde toplanan mültecilerin, ilk rotası İstanbul oluyor.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre; Diyarbakır Otogarının bahçesinde serdikleri ince kilimlerin üzerinde bekleyişe koyulan mültecilerin, otogarın içerisine girmeleri yasak. Lavaboya erişemeyen mülteciler, yemek ihtiyaçlarını da imkanları doğrultusunda karşılarken, bazı mülteciler de günlerce aç kaldığını ifade ediyor. Otogar içerisinde çalışan işçilerin yardımıyla günde 2 veya 3 defa bir hortumla su ihtiyaçlarını gideren mülteciler, yine bulundukları yerde yatıyor. Seyahat firmaları da kimlik ve pasaportları olmadığı için mültecilere bilet satmıyor.

150 Liralık Bilet Bin TL

Sınırdan Diyarbakır’a varıncaya kadar birçok tehlike atlatan mülteciler, Diyarbakır otogarında, kendilerini para karşılığında İstanbul’a götüreceğini vaat eden kişilerle tanışıyor. Bilet satışı yapılmadığı için mültecilerin başvurduğu bu kişiler, normalde 200 TL olan biletler yerine bin TL’ye İstanbul’a götürülüyor. Çaresizlikten bu duruma razı olan mülteciler, İstanbul yolculuklarında ise gece saatlerinde “Burası İstanbul” denilerek çoğu zaman İç Anadolu’daki şehirlerin kırsal kesimlerine bırakılıyor.

İşkence ve Çıplak Arama

Otogarda kalan ve ismini açıklamak istemeyen bir mülteci, İran sınırından Van’a geçiş yaptıklarını, Diyarbakır’a ulaşana kadar yaklaşık 10 gün geçirdiklerini aktardı. Afganistan’da yaşanan savaştan kaynaklı ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını ifade eden mülteci, bir taraftan Taliban, diğer taraftan ülkenin kirli siyasetçileri arasında sıkışıp kaldıklarını söyledi.

Mülteci, İran ve Türk askerleri tarafından işkence, çıplak arama ve kötü muameleye maruz kaldıklarını belirterek, sınır dışı edilmeleri halinde aynı durumun tekrar yaşanmamasını istedi.

2 Aydır Gidemedi

Mültecilerden Ahmed Aşeman, sınır hattında Türk askerlerinin hem paralarına hem de kişisel eşyalarına el koyduğunu iddia ederek, darbedildiklerini söyledi. Aşeman, daha sonra İran askerlerine teslim edildiklerini, İran askerlerinin de kendilerine şiddet uyguladığını, insan kaçakçılarına teslim ettiklerini belirtti. Kaçakçıların kendilerini rehin aldığını ve para istediklerini dile getiren Aşeman, “Paramızın olmadığını söyleyince, ailemizi aramamızı ve para istememizi söylediler. Doğubayazıt’a yakın olan Gürbulak Sınır Kapısından geldik. Sınırdan geçiş yaptıktan sonra Doğubayazıt’a gittik. Geldiğimiz gibi polisler bizi yakaladı ve tekrar sınırın öbür tarafında İran askerlerine teslim ettiler. Bir şekilde tekrar sınırdan geçebildik. Hırsızlar (insan kaçakçıları) 8 kişiden 800 dolar aldı ve bizi sınırdan geçirdi. İstanbul’a gitmek için 2 ayımız doldu ama hala gidemedik” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Suyu Da Kapattılar

Kendi grubunun 16 kişiden oluştuğunu, İstanbul’a gitmek için yüzlerce kişinin beklediğine dikkat çeken Aşeman, “Terminal içine almıyorlar. Biz de insanız, savaştan kaçtık, mecburduk. Otogar yetkilileri suyu bile kapattılar. Benim mesleğim fırıncılık. Biz buradan İstanbul’a gitmek ve orada iş bulup çalışmak istiyoruz. Bizim yetkililerden istediğimiz şey şu: Bizi İstanbul’a yollasınlar. Burada açız ve kimse yardım eli uzatmıyor” diye konuştu.

‘Ölümden Kurtulmak İçin Terk Ettim’

İran sınırından Türkiye’ye geçiş yapan mültecilerden biri de 24 yaşındaki Yusuf Kureyşi. Afganistan’dan Türkiye’ye gelene kadar yaşadıkları zorlukları anlatan Kureyşi, “Kimisinin eli kesiliyor, kimisinin ayağı kopuyor, kiminin kafası yarılıyor, kaldı ki bu yolda ölenler bile oluyor. Ülkemizi, şiddet ve ölümden kurtulmak için terk ediyoruz. Ancak gittiğimiz her yerde sorunlarla karşılaşıyoruz. Türkiye sınırına giriş yapıp buraya varana kadar, 9 saat yürüdüm. Ara ara arabalara bindiğimiz oluyordu. Sadece biz genç erkekler olsak hadi neyse ama kadın, çocuk ve yaşlılar var, yaşadıklarımız zor ve kötü şeyler” dedi.

Otogarda kaldıkları süre boyunca yaşadığı zorluklara değinen Kureyşi, yetkililere yardım yapılması çağrısında bulundu.

‘Hayalimiz Gerçekleşmiyor’

50 yıldır Afganistan’da süren savaşa değinen İsmail Hasan isimli mülteci ise şunları söyledi: “Buraya geldik yemek ve su yok, kalacak yer yok, geceleri soğuk oluyor. Gördüğünüz gibi dışarıda kalıyoruz ve burada çocuklar var, yazık günah. Biz buraya çalışma hayaliyle geldik ve çalışıp ailemize para yollayacaktık. Yolladığımız parayla kendilerine erzak alacaklardı ve şu an hayalimiz geçekleşmiyor. Ne biz bir şey alabiliyoruz ne de ailemize para yollayabiliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: