Avrupadan Sivil Toplumdan

Moria 2.0: Yanan mülteci kampının yenisi eskisinden daha kötü

Al Jazeera'daki habere göre Oxfam, Midilli Adası’ndaki yeni mülteci kampının, koşullarıyla kötü şöhrete sahip Moria’dan bile daha korkunç olduğunu açıkladı

Oxfam yardım organizasyonu ve Yunanistan Mülteci Konseyi, Midilli Adası’nda bulunan ve binlerce çocuklu ailenin kaldığı geçici çadır kenti ziyaret etti. Adada bulunan ve Avrupa’nın en büyük mülteci kampının yanması sonucunda yaklaşık 8 bin kişi bu çadır kente yerleştirilmişti. Bölgeyi ziyaret eden yardım kuruluşu yetkilileri koşullarıyla kötü şöhrete sahip Moria’dan bile daha korkunç olduğunu açıkladı.

Binlerce kişi kışa uygun olmayan çadırlarda yaşarken’ Gözlemciler yeni kamp için ‘Moria 2.0’ dedi. Ayrıca kampta temiz suya ulaşmanın zor olduğu, sağlık hizmetinin yetersiz kaldığı ve mültecilerin yasal yardıma erişemediği belirtildi.

Daha Kötü Kamp Tercih Edildi

Oxfam AB Mülteci Uzmanı Raphael Shilhav, Moria Kampı’nın yanmasının ardından AB’nin ve Yunanistan’ın açıklamalarının acınası olduğunu söyleyerek, ‘Mültecileri güvende olacakları daha uygun bir alana yerleştirmek yerine, AB ve Yunanistan daha kötü bir kamp alanını tercih etti’ açıklamasında bulundu.

Kampta bazı çadırlar denizden 20 metre uzakta bulunurken, çadırlarda herhangi bir koruma önlemi bulunmuyor. Günde sadece bir ya da iki kere verilen yemek yetersiz ve ‘kalitesiz’. Daha önceden askeri atış bölgesi olarak kullanılan alanda da kanalizasyon sistemi bulunmuyor.

Oxfam tarafından yapılan açıklamada, AB ülkelerinin mültecileri adadan almaları ve mülteci kamplarını daha iyi bir hale getirmek için yardım etmeleri gerektiği belirtildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: