Avrupadan

AB bildiği halde Ege Denizi’nde geri itmelere müdahil olmuyor

Euronews Türkçe’den Enis Günaydın’ın haberine göre; Avrupa Birliği (AB) sınır koruma programı Frontex’in Ege Denizi’nde mültecilerin Yunan Sahil Güvenliği tarafından geri itilmesine müdahale etmediği ve bazı durumlarda geri itmeye doğrudan katıldığı belirtildi.

Geçtiğimiz hafta yayımlanan bir raporda, Frontex’e ait uydu takip verileri, bölgedeki geri itme vakalarını kaydeden sivil toplum kuruluşlarının verileriyle karşılaştırıldı. Ortaya çıkan sonuçlara göre en az 4 olayda Frontex’e ait gemi ve uçaklar, geri itilme olayı yaşandığı alandan geçtikleri halde müdahalede bulunmadı.

Bunların haricinde 2 tarihte ise Frontex’e ait gemiler doğrudan geri itme olayı içerisinde yer aldı.

8 Haziran 2020’de Frontex adına görev yapan Rumen Sahil Güvenlik gemisinin, mültecilerin bulunduğu bir şişme botun yanında durduğu görülebiliyor. Türk Sahil Güvenliği tarafından yayımlanan görüntülerde gemi daha sonra şişme botun yanından hızla geçerek dalga yapıyor.

Bellingcat, Lighthouse Reports, Der Spiegel, ARD ve TV Asahi tarafından yapılan ortak araştırmada Frontex, verilerin doğruluna itiraz etmezken mültecilerin haklarını çiğnemediklerini savunuyor.

Ancak gazetecilerin konuştuğu ve geri itildiklerini söyleyen çok sayıda mülteci, bunun tersini öne sürüyor. Uluslararası hukuk uzmanları da, Frontex’in bilgisi olduğu halde müdahil olmamasının deniz hukukuna aykırı olduğunu belirtiyor.

Raporda, tespit edilen vakaların haricinde Frontex’in bilgisi olduğu halde müdahale etmediği çok daha fazla geri itme olayının yaşanmış olabileceğine değiniliyor.

Yunanistan ise geri itilme iddialarının “Türkiye kaynaklı bilgi çarpıtması” olduğunu savunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: