Raporlar Sivil Toplumdan

‘Pandemide mültecilerin kırılganlığı arttı, görünürlüğü azaldı’

(Fotoğraf proje kapsamında yapılan toplantılardan)

İzmirde Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği desteği ile hayata geçirdiği Tech4RefugeeWomen isimli proje kapsamında hazırladığı araştırma raporunu yayınladı.

‘COVID-19 Pandemisi’nde Mülteci Kadınların Temel Haklara Erişimine İlişkin Araştırma’ başlıklı raporda göçmen ve mültecilerin tecrübe ettikleri etnik ayrımcılığın yanında kültürel normlardan kaynaklanan toplumsal cinsiyet ayrımcılığı, mülteci kadınları pandemi sürecinde de olumsuz etkilediği vurgulandı.

Rapor kapsamında 268’i kadın olmak üzere 300 mülteci ile anket çalışması yapıldı. Anket çalışmasında İzmir’deki Suriyeli mültecilerin demografik durumu, istihdam durumları, ulusal kurum ve kuruluşların maddi desteklerine erişimleri, yerel kurum ve kuruluşların (belediyelerin) pandemi döneminde gerçekleştirdiği maddi yardımlara erişim, kız ve erkek çocuklarının COVID-19 döneminde nasıl etkilendikleri ve mültecilerin sağlık hizmeti üzerine fikirleri ele alındı.

Çalışma Oranı %65,2’den %18,5’e Düştü

Ankete göre mültecilerin %65,2’si pandemiden önce çalışıyorken bu oran pandemi sürecinde %18,5’e düşmüştür ve katılımcıların %84,5’i işlerini kaybettiklerini belirtmiştir. Mültecilerin %34,6’sı pandemi sürecinde iş yerlerinin kapandığını belirtirken %32,9’u bu süreçte iş bulamadığını vurgulamıştır. Bu dramatik düşüş bize geçici işlerde çalışan katılımcıların pandemi sürecindeki ani ekonomik krizin ilk kurbanlarından biri olduklarını kanıtlamaktadır. Bununla beraber pandemi sürecinde çalışmaya devam eden nüfusun %83’ümaaşlarında kesinti yaşamıştır.

Pandemi sürecinde en büyük sorunların ekonomi ve eğitim olduğunu
belirten mülteciler beslenme konusunda da sıkıntılar yaşamaktalar. Temel besin ihtiyaçlarını karşılayamayan katılımcılar temizlik ihtiyaçlarının da karşılanmadığını dile getirmiştir

“Devlet de bize yardım etmiyor ki! Pandemi yardımları yapılıyor diye başvurduk bizi gören yok. Kızılay’dan yardım alıyorduk, artık o da yardım
etmiyor, kartımız elimizden alındı. Pandemi sürecinde daha çok yardım edilmesi gerekirken aksine yardımların hepsi geri çekildi. Sadece A Belediyesi yaklaşık 1000 kişiye hijyen yardımı dağıttı, B Belediyesi onu bile yapmadı! Bunun haricinde nakit olarak hiçbir destek görmedik devletten.”

Ankete katılan mülteci kadınların anlatımlarından

Ana Bilgi Edinme Kaynağı Sosyal Medya

Mültecilerin %91,3’ü Covid-19 hakkında yeterince bilgili olduğunu belirtmiştir. Bu hastalık süreci üzerine en çok vurgulanan bilgi kaynaklarının sosyal medya (%36,6) ve sivil toplum kuruluşları (%16,8) olduğu gözlenmiştir. Sosyal medyanın birinci sırada yer alması bize mültecilerin teknolojiden çok da uzak olmadıklarını göstermektedir.

“Bize hastalıklı gözüyle bakıyorlar, sanki hastalığı biz getirmişiz! Biz bir yere dokununca veya girince uzaklaşıyorlar. Belki ben onlardan daha temizim! Bizden kaçmalarını anlayamıyorum. Biz de temizliğimize ve hijyenimize dikkat ediyoruz

Ankete katılan mülteci kadınların anlatımlarından

Mülteciler Yardımlara Erişemedi

Mülteci katılımcıların %80,3’ü pandemi sürecinde devletin maddi desteklerinden kolayca haberdar olmadığını belirtmiştir. Yardımların ilan edilmesi konusunda sorunlar olduğunu bu veriler desteklemektedir.
Bununla beraber gıda yardımlarına bakıldığında katılımcıların %86’sı devletin gıda yardımlarına kolaylıkla erişemediğini söylerken %83,7’si de yapılan gıda yardımlarının içeriğinin yetersiz olduğunu belirtmiştir. Devletin sağladığı nakit yardımlarına baktığımızda ise katılımcıların sadece %4,3’ü bu yardımlardan kolaylıkla yararlanabildiğini ve erişim sağlayabildiğini söylemiştir. İlk olarak katılımcıların %73’ü belediye yardımları konusunda yeterli bir şekilde bilgilendirilmediklerini ve yardımlar konusunda haberdar olmadıklarını ve %80,3’ü de bu yardımlara erişemediklerini belirtmişlerdir. Tüm bu veriler devlet yardımlarının mültecilere ulaşamadığının veya erişim sağlansa bile yardımların temel
ihtiyaçları karşılamak adına yetersiz kaldığı gözlenmektedir.

“Biz bilmiyoruz ki nereden ilan ediliyor ve nasıl başvuruluyor yardımlara. Ne belediyenin ne de devletin yardımlarını takip edebildik. Bize
hiç kimse göstermedi biz de bilmiyoruz buranın işleyişini.”

Ankete katılan mülteci kadınların anlatımlarından

Mülteci Çocukların %15’i Uzaktan Eğitime Erişebildi

Ankete katılan yaklaşık %77’sinin okula giden çocuğu mevcuttu. Fakat bu çocukların sadece %15’i uzaktan eğitimden yararlanabilmişti. Uzaktan eğitimden yararlanamama sebeplerinin başında internet erişiminin olmaması (%35,9), bilgi eksikliği (%26,4) ve teknolojik araçların eksikliği (%19) gelmektedir.

“Çocuklarımın eğitimi benim için çok önemli. Uzaktan eğitimden hiç memnun değiliz. Evde sadece bir telefon var, bilgisayar hiç yok, televizyon da bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Öğretmenlerinden çok koptular, biz yardım edemiyoruz çocuklarımıza. Türkçe dersleri var, biz Türkçe bilmiyoruz ki! Ne yaptığını takip edebiliyorum ne de sorularına cevap olabiliyorum. Uzaktan eğitim iptal edilmeli bence.”

Ankete katılan mülteci kadınların anlatımlarından

‘Kırılganlık Arttı, Görünürlük Azaldı’

Raporun sonuç kısmında mültecilerin kırılganlığı pandemi sürecinde artış göstermekle beraber görünürlüklerinin de azaldığı vurgulandı. Pandemi döneminde işten çıkarılan veya maaşları kesintiye uğrayan mülteciler ekonomik sorunlarla beraber eğitim ve sağlık alanlarında da sorunlarla karşılaştığı ama tüm bu maddi yetersizliklere rağmen yeterli ulusal ve yerel yardıma erişim sağlayamadıklarını ve yardımların kısıtlı ve yetersiz olduğunu ifade edildi. Raporda mültecilerin destekler konusunda çalıştırılması arttırılması talebi de yer aldı.

Raporun tamamını okumak için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: