Haberler

Teyitsiz Bir Video Üzerinden Suriyeli Mülteciler Hedef Gösterildi

İzmir’de deprem sonrası bir çadır kamp alanında çekilen teyitsiz bir video üzerinden Suriyeli mülteciler hedef gösterildi. Sosyal medyada binlerce kez paylaşılan videoda Suriyeli mültecilerin yardım malzemelerini çaldığı iddia ediliyor ama bu iddiayı destekleyecek herhangi bir belirti yok.

Ege Denizi’ndeki Sisam Adası açıklarında yaşanan 7.0’lık deprem sonrası İzmir’de binaları hasar gören insanlar için çadır kamp alanları kuruldu, evlerine giremeyenlerin ihtiyaçları karşılandı. Çadır kamp alanlarından biri de Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda kurulan AFAD’a ait kamp alanı.

Önceki akşam bu kamp alanında bir video çekildiği iddia edilen bir video paylaşıldı. Videoda , depremde toplanan yardımların Suriyeliler tarafından bir çadırda toplandığı iddia ediliyor.

Suriyeli mültecileri hedef gösteren videoda iddia edilen söz konusu suçun Suriyeli mülteciler tarafından işlendiğine dair, videoyu çeken kişinin açıklaması dışında, bir belirti yok.

Videoyu çeken kişi “İzmir halkına yardım için toplanan bütün erzakları Suriyeliler şu anda istiflemiş durumda çadırlarına. Yerdeki eşyalardan görebilirsiniz. Böyle bir rezalet yok’ diyor.

Video aralarında mültecilere yönelik nefret söylemleri ile bilinen İYİ Partili milletvekili Ümit Özdağ ve MHP Eski Milletvekili Sinan Oğan’ın da bulunduğu pek çok sosyal medya hesabı tarafından binlerce kez paylaşıldı.

Ayrıca video üzerine “İzmir Depreminde Yardımları Yağmalayan Suriyeliler” yazıldı. Ayrıca alt yazıda çadırda erzak dışında bebek bezi, kıyafet, battaniye de çıktığı ve polisin işlem yaptığı da iddia edildi.

Teyit edilmemiş bir video üzerinden sosyal medya kullanıcıları mültecilere yönelik nefret söylemlerinde bulundu, ayrımcı, dışlayıcı ifadeler kullandı.

Teyitsiz video Son Kale İzmir isimli yerel haber sitesi tarafından da haberleştirildi. Haberde de videodaki mülteciler hedef gösteren ifadeler kullanıldı ancak Son Kale İzmir yönetimi gelen tepkiler üzerine haberin görselini ve metnini değiştirdi. Haberdeki bazı ‘Suriyeliler’ ifadesi ‘yabancı uyruklu’ olarak değiştirildi. Ayrıca habere ‘iddia’ kelimesi de eklendi. Haberin ‘Suriyeliler, depremzedelerin yardımlarını yağmaladı’ başlığı ‘Depremzede yardımlarının yağmalandığı iddia edildi’ olarak düzenlendi. Ama haberin içeriğinde Suriyeli mülteciler hedef gösterilmeye devam edildi.

Video ile ilgili Mülteci Medyası’na açıklamada bulunan Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali videonun çekildiği iddia edilen Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’ndaki çadır kampı alanında Suriyeli mültecilerin bulunmadığını bilgisini verdi ve ilgili haber hakkında şikayetçi olacaklarını dile getirdi.

Konuyla ilgili aradığımız Bornova Emniyet Müdürlüğü kendilerine böyle bir şikayet ve bilgi gelmediğini dile getirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: