Çocuklar

Konak Mülteci Derneği: 5 mülteci öğrenciden 2’si uzaktan eğitime erişemedi

Konak Mülteci Derneği’nin mülteci öğrenciler ve aileleri ile yaptığı anket çalışmasına göre 50 mülteci aileden 20’si uzaktan eğitimdeki dersleri takip edememiş. Dersleri düzenli olarak takip eden öğrenci sayısı ise sadece 5. Dernek mülteci öğrencilerin uzaktan eğitim sürecindeki kayıplarını giderecek çalışmalar yapılmasını istedi.

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization – WHO) tarafından pandemi ilan edilmesiyle birlikte alınan önlemler kapsamında Türkiye’de de geçtiğimiz yıl örgün eğitime ara verilerek uzaktan eğitime geçildi.  Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin aldığı ‘yeni normalleşme’ adımları kararları ile birlikte 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde ilk okullarda ve 8. ve 12. sınıflarda haftada iki gün yüz yüze diğer günlerde de uzaktan eğitime devam kararı açıklandı.

Ancak pandemi döneminde etkisinin daha da fazla gösteren dijital araçlara erişimdeki adaletsizlik toplumun yoksul kesimlerinin çocuklarının uzaktan eğitime erişimini de zorlaştırdı. Bu kesimlerin başında da mülteci ailelerin çocukları geliyor. Ev koşullarının yetersizliği ve teknik ekipman eksikliği, dil engeli Suriyeli mülteci öğrencilerin Eğitim Bilişim Ağı’na erişimini ve canlı dersleri takip etmesini zorlaştırdı.

Bunun yanı sıra, pandemi sonrası iş ve gelir kaybına uğrayan ailelerde, çocukların da ev içi emeğe ya da hane bütçesine katkı sağlaması ile ilgili beklentileri arttırdı. Dolayısıyla, bu durum mülteci çocukların eğitim hayatından kopmasına çocuk işçiliği oranlarının artmasına da zemin hazırlıyor. Pandemi öncesinde mülteci çocukların okullaşma oranını artırmaya yönelik çalışmaların kazanımları da, mülteci çocukların uzaktan eğitime erişim konusunda yaşadıkları sorunlar nedeniyle kaybedilme riskiyle karşı karşıya.

Suriyeli mülteci ailelerin yoğun olarak yaşadığı İzmir’in Konak ilçesi Basmane semtinde kurulu olan Konak Mülteci Derneği, geçici koruma kapsamındaki mülteci öğrencilerin pandemi sürecinden uzaktan eğitime erişimini ilişkin durumu belirlemek ve çözüm önerileri hazırlamak için çalışma başlattı.

Evlerde Ders Dinlemeye Uygun Alan Yok

Çalışmanın ilk ayağı kapsamında 50 mülteci aile ve öğrencilerle görüşerek anket hazırladı. Anketin sonuçları mülteci öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi ile ilgili dikkat çekici sonuçlar ortaya koyuyor. Anket sonuçlarına göre 50 aileden sadece 7’si evde çocuklarının uzaktan eğitime erişimi sırasında tek başına kullanabileceği bir alan olduğu belirtti. 27 aile ise evde internetin olduğunu, 8 aile ise komşuları ile birlikte ortak internet kullandıklarını ifade etti. 15 aile ise internete erişimlerinin olmadığını dile getirdi.

Uzaktan eğitim süresinde dersleri takip eden öğrenci oranı

50 Öğrencinin 20’si Derslerini Takip Edememiş

‘Çocuğunuz uzaktan eğitimdeki dersleri takip edebiliyor mu?’ sorusuna  30 aile evet cevabını verirken 20 aile ise hayır cevabını verdi. ‘Çocuklar uzaktan eğitim sürecinde derslere ne sıklıkla katılabiliyor?’ sorusuna 5 aile ‘her zaman’ 10 aile ‘genellikle’ 6 aile ‘bazen’ 9 aile de ‘nadiren’ cevabını verdi.   

Sadece 3 Aile Tablet Desteği Alabilmiş

Çocuklarının dersleri takip ettiği belirten 30 aileden 22’si derslerin cep telefonu ile 5’i tablet, 1’i de bilgisayarla takip ettiği cevabını verdi. 2 aile ise çocuğunun derslerini hem cep telefonu hem de tabletle takip ettiği belirtti. ‘Herhangi bir kurum bilgisayar ya da tablet desteğinde bulundu mu?’ sorusuna ise sadece 3 aile cevap verdi. 1 aile belediyeden, 1 aile Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 1 aile de bir sivil toplum kuruluşundan tablet desteği aldığını belirtti.

Ana Sorun Teknik Eksiklik

‘Çocuklarınız dersleri düzenli takip edemiyorsa bunun nedenleri sizce nedir?’ 25 aile ‘Yeterli sayıda cep telefonu, bilgisayar, tablet olmaması’, 19 aile ‘internetin olmaması ya da yetersiz olması’, 17 aile ‘dil engeli’, 16 aile ‘evdeki koşulların dersleri dinlemek için uygun olmaması’ ve ‘öğretmenlerin ilgisizliği’, 14 aile ‘EBA’ya erişim sorunu’ cevabını verdi

Mülteci Aileler Eğitimi Yeterli Görmedi

Çocukları uzaktan eğitimi takip eden 30 aileye ‘Genel bir değerlendirme yapmanız gerekirse, sizce çocuklarınızın uzaktan eğitim yoluyla aldığınız eğitimi verimli görüyormusunuz?’ sorusu yöneltildi. Sadece 5 aile verilen eğitimin verimli olduğunu dile getirdi. Verilen eğitimi yeterli bulmayan 25 aileye ‘bunun nedenlerini açıklayabilir misiniz?’ sorusu yönetildi. Birden fazla tercihin işaretlenebileceği soruya ailelerin 19’u ‘ev ortamı’, 12’si ‘dersleri anlayamama’, 10 aile ‘dil engeli’, ‘öğretmenle iletişim eksikliği’, ‘teknik bilgi eksikliği’, 7 aile ‘kırtasiye kitap eksikliği’ ve 5 aile ‘uzaktan eğitime uyum sorunu’ cevabını verdi.

‘Pandemi Eğitime Dair Sorunları Da Derinleştirdi’

Raporla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Konak Mülteci Derneği ve Sosyal Hizmet Uzmanı Ezgi Baltalı uzaktan eğitimde döneminde mülteci öğrencilerin eğitim hakkına erişimde yaşadığı sorunları daha da derinleştirdiğini dile getirdi. Baltalı “Mülteci çocukların öğrenim yaşamında psikososyal açıdan birçok sorun yaşadığı malum. Okula uyum konusunda yaşadıkları sorunlara ek olarak, derslerine yardımcı olabilecek bir yetişkin bulamadıkları için de mağdur oluyorlar. Aynı zamanda, Türkçeyi çok iyi konuşan çocuklar dahi, dersleri anadili Türkçe olan yaşıtları kadar iyi kavrayamıyor. Bu ve benzeri pek çok etken, mülteci çocukların okul başarısının düşük olması ve dolayısıyla okuldan erken kopması riskine de zemin hazırlıyor” dedi.

‘Kamu Kurumları ve Yerel Yönetimler Adım Atmadı’

Bu sorunlara rağmen kamu kurumları ve yerel yönetimlerin mülteci çocukların sorunlarına ilişkin adım attıklarını söylemenin mümkün olmadığını ifade eden Baltalı şunları söyledi “Hatta kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin öğrencilere yönelik halihazırda yürüttüğü çalışmalardan bile faydalanabilen mülteci öğrencilerin sayısı yok denecek kadar az. Uzaktan eğitim sürecinde, öncelikle mülteci öğrencilerin de internet, tv, tablet gibi teknik ekipman ihtiyaçlarının hızlıca karşılanması ve mülteci öğrencilerin uzaktan eğitimden verim alabilmeleri için öğretmenleri tarafından da özel olarak desteklenmesi gerekirdi. Tabi bunun öncesinde yine öğretmenlerin de mülteci çocukların özel ihtiyaçları hakkında bilgilendirilmesi ve uzaktan eğitim programının mülteci öğrencileri de kapsayacak biçimde tasarlanması da gerekirdi. Fakat, ne yazık ki bunların hiçbiri gerçekleşmedi”.

‘Ek Ders Verilmeli, Şartlı Eğitim Yardımından Faydalandırılmalı’

Mülteci öğrencilerin okuldan kopmalarının temelinde en çok sosyoekonomik zorluklar yattığını belirten Baltalı “Bu nedenle ebeveynlerinin çalışma yaşamına katılması bu açıdan çok önemli. Bu yapılamıyorsa, öğrenimine devam eden mülteci çocuklara yönelik “Şartlı Eğitim Yardımı”ndan faydalanmaları sağlanabilir. Çok hızlı bir şekilde mülteci çocukların kaybettiği bu bir yılı telafi edebilmek için de okula ek destek dersleri verilmeli. Mülteci öğrencilerin bulunduğu sınıflardaki öğretmenler, bu çocukların özel ihtiyaçları konusunda bilgilendirilmeli ve eğitim programı mülteci çocukları da kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmeli” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: