Güncel

Suriyeli mülteci Ali’ye: Neden bu paylaşımları yaptın, kim seni yönlendiriyor?

Mülteci Medyası Özel Haber – Sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla hakkında ‘kamu düzeni ve kamu güvenliği açısından tehlike oluşturma’ gerekçesiyle ‘sınır dışı’ kararı verilen Suriyeli mülteci Munip Ali’ye emniyetteki işlemleri sırasında Neden böyle paylaşımlar yaptın’, ‘Kim seni yönlendiriyor’ soruldu.

İzmir’de ikamet eden Suiyeli mülteci işçi Munip Ali, dün sosyal medyada paylaşımları nedeni ile gözaltına alınırken hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 216 maddesinde yer alan ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama’ suçundan hakkında soruşturma başlatıldı.

Munip’e emniyetteki ifade işlemleri sırasında ‘Neden böyle paylaşımlar yaptın’, ‘Kim seni yönlendiriyor’ ve ‘Birilerinden para mı aldın’ tarzında sorular yönlendirildi. Yine Munip Ali’nin aktarımlarına göre emniyetteki işlemleri sırasında hakaret ve kötü muamaleye maruz kaldı.

Emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılan Munip Ali bu sefer İzmir Valiliği’nin hakkında aldığı sınır dışı ve idari gözetim kararı ile  Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildi. Kararın gerekçesi ‘kamu düzeni ve kamu güvenliği açısından tehlike oluşturma’.

Munip Ali, 3 mülteci ile birlikte aynı odada 14 gün karantinada kalacak, havalandırmaya çıkamayacak. Munip’e emniyette sorulan soruların benzerleri GGM’deki görüşme sırasında da yönlendirilmiş.

İzmir Valiliği’nin Munip Ali hakkında vermiş olduğu ‘sınır dışı’ ve ‘idari gözetim’ kararına karşı bu hafta içinde iptal davası açılacak ve Ali’nin geri gönderme merkezinden bırakılması istenecek.

Mülteci Medyası’na açıklamada bulunan Ali’nin avukatı İHD üyesi Meral Kaban müvekkilinin paylaşımlarının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirterek “Bu twettleri bir Türkiyeli bir muhalif atsa da bu muamaleye maruz kalırdı ama mülteci olunca sınır dışı edilme ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Son zamanlarda TCK 216 çok popüler bir suç oldu. Munip bu suçlamadan beraat edecektir ancak ifade özgürlüğünü kullanan bir mülteci olmasından kaynaklı ‘sınır dışı’ ve ‘idari gözetim’ sürecine maruz kalıyor. Munip’in bazı şeyler eleştirel şekilde ele alması bazı kesimler için ürkütücü ve korkutucu geliyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: